Home SPORT Snowkiting

Snowkiting

0

Snowkiting

Snowkiting (nebo též kite skiing) je velmi mladý zimní outdoorový adrealinový sport. Za použití tažného draka se jezdec uvádí do pohybu po sněhové pláni na lyžích či snowboardu. Na rozdíl od sjezdového lyžování či snowboardingu je tento sport možné provozovat na rovině (zasněžené pláně, mírné svahy, zasněžená zamrzlá jezera). Plochý terén je dokonce vhodnější než kopce díky stabilnějšímu větru.

Snowkiting je velmi populární v zemích, kde jsou rozlehlé polární pláně a v zemích s vhodnými horskými terény. I v České republice se však tento sport rozšiřuje díky příznivým větrným podmínkám a množství vhodných lokalit. Větrný rozsah, kdy je možné snowkiting provozovat, je zhruba od 4 m/s; podle dlouhodobých statistik je v zimních měsících v ČR více než polovina dní nad touto hranicí. Pro snowkiting se většinou používají draci komorové konstrukce, není ale výjimkou ani použití nafukovacích draků. Používají se běžné lyže či snowboard, existují ale i specializované snowkiteboardy. Od snowboardu se liší především vyztuženou zadní hranou bez vykrojení.

Druhy

 • Freeriding – jízda ve volném terénu, v hlubokém sněhu. Freeriding je znám ze snowboardové terminologie jako ježdění mimo sjezdovky; ve spojení se snowkitingem to znamená samotné ježdění ve velkém otevřeném prostoru.
 • Freestyle – freestylem rozumíme především skoky a předvádění triků ve vzduchu.  V porovnání se snowboardingem snowkiting umožňuje daleko vyšší a delší skoky.
 • Jibing – jde o disciplínu velmi podobnou jibbingu na snowboardu. Přesto, že tato disciplína je velice mladá, už vzniklo i u nás několik snowkiteparků s raily, bednami, atd.
 • Kite-flying – nejnebezpečnější forma tohoto sportu, která je výsadou jen nejzkušenějších jezdců. Kite-flying je možné provozovat pouze na horách, v podstatě jde o paragliding provozovaný s tažným drakem. Jezdec se může dostat i do výšky několika desítek metrů a zůstat tak ve vzduchu i více než minutu. Vzhledem k tomu, že tažní draci nejsou primárně vyrobeni k létání, jde o mimořádně riskantní sport.

Snowkitová místa a kurzy

 • Jetsurf

  Jetsurf je surfovací prkno se zabudovaným motorem. Dokáže dosáhnout rychlosti okolo 50 km/…
 • Ferraty

  Zajištěná cesta  (z italského Via Ferrata) je označení pro cestu v nepřístupném terénu, kt…
 • Paddleboarding

  Paddleboarding je vodní sport, při kterém jezdec na prkně podobném surfovému longboardu po…
 • Flyboarding

  Flyboard vynalezl francouzský šampión na vodním skútru Frank Zapata v roce 2011. Zařízení …
 • Wakeboarding

  Wakeboarding je vodní neolympijský sport, který spočívá v jízdě na wakeboardu taženém lodí…
 • Snowboarding

  Snowboarding je zimní sport podobný surfingu. Je provozován na snowboardu – prkně pe…
Další v SPORT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Check Also

Jetsurf

Jetsurf je surfovací prkno se zabudovaným motorem. Dokáže dosáhnout rychlosti okolo 50 km/…