Home SPORT SKIALPINISMUS

SKIALPINISMUS

AR-skialp

Skialpinismus lze považovat za turistiku na lyžích ve volném horském terénu. Oproti běžné turistice jsou potřeba navíc lyžařské boty, speciální vázání a lyže se stoupacími pásy, lavinový vyhledávač (pípák), lopatu, lavinovou sondu a přilbu. Odměnou po výstupu bývá sjezd v neposkvrněném terénu. První skialpinistické túry sahají až ke konci 19. století. Jelikož neexistovaly lanovky, byl veškerý pohyb na lyžích tenkrát tak trochu skialpinismus.

Nejlákavější na skialpinismu jsou jistě sjezdy v čerstvém prašanu. Často však tento sníh znamená zvýšenou náročnost při cestě nahoru. Při pohybu v horském terénu jsou skialpinisté ohrožování především lavinovým nebezpečím a pochopitelně i zraněním při případném pádu.

Skialpinismus se dá rozdělit do 3 základních kategorií:

Závodní skialpinismus – lyžaři se snaží co nejrychleji překonat vytyčenou trať, na manipulaci se stoupacími pásy jim stačí několik vteřin. Vybavení musí být velice lehké, ale zároveň plně funkční. Závodí se v jednotlivcích, dvojicích i trojicích na různých typech tratí.

Klasický skialpinismus – nejrozšířenější forma skialpu, kterou mohou provozovat i obyčejní smrtelníci. Obvykle jde o pomalejší a dlouhý výstup a za odměnu pak o parádní sjezd. Provozuje se formou hvězdicových túr z horské chaty nebo vícedenních přechodů od chaty k chatě, zvaných haute route. Ve většině případů nejde o nic nebezpečného, ani extrémní lyžování ani horolezectví. Pro kondičně i technicky zdatného lyžaře je to ideální sport. Hlavně pro ty, kteří už se na sjezdovkách nudí nebo už dosáhli stropu svých dovedností.

Expediční skialpinismus – při tomto pojetí skialpu jde spíše  o zdolávání horských vrcholů či jiných výzev, než o lyžování. Určitým způsobem se sem přenáší závodní pojetí, prostě rychle nahoru i dolů ve velehorském terénu. Královskou disciplínou tohoto pojetí pohybu na lyžích jsou expedice na osmitisícovky. Právě zde je vhodné strávit v nebezpečné zóně co nejkratší dobu a tím snížit riziko. Platí, že rychlost rovná se bezpečnost.

Skialpinismus v ČR:

Po dlouhých letech zákazů je skialpinismus konečně povolen v některých českých horách. Vzhledem k tomu, že naše hory jsou většinou zalesněné a poměrně mírné, jde o dobrou volbu spíše pro začátečníky než pro pokročilé skialpinisty, ti raději vyrazí do Alp. Konkrétně lze skialpinismus provozovat v okolí Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou a Rokytnice nad Jizerou. Dále také u Bouřňáku v Krušných horách nebo v okolí Železné Rudy.

Zdroje: Wikipedia, Skitourguru.com

Další příspěvky
  • Snowkiting

    Snowkiting Snowkiting (nebo též kite skiing) je velmi mladý zimní outdoorový adr…
  • Jetsurf

    Jetsurf je surfovací prkno se zabudovaným motorem. Dokáže dosáhnout rychlosti okolo 50 km/…
  • Ferraty

    Zajištěná cesta  (z italského Via Ferrata) je označení pro cestu v nepřístupném terénu, kt…
Další v SPORT

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.Vyžadovaná pole jsou označena *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Check Also

Perun Skymarathon 2019

Termín: 4.5.2019 Organizátor: BcA. Marcel,,Maky“ Žuška Lokalita: Oldřichovice u Třin…