Home SPORT Kanoistika

Kanoistika

Kanoistika je vodní sport provozovaný jak rekreačně tak i profesionálně. Ač je název odvozen od kánoe, je obecně používán i pro podobné aktivity provozované na kajaku.

Disciplíny

Rychlostní kanoistika

provozována na klidných stojatých vodách, přičemž cílem je ujet stanovenou vzdálenost v co nejkratším čase. Existuje mnoho kategorií, které se dělí nejen podle věku a pohlaví, ale i typem lodi. Mezi naše nejúspěšnější rychlostní kanoisty patří Josef Dostál, který závodí na kajaku.

Slalom na divoké vodě

provozován na silně proudících tocích. Cílem je nejen projet stanovenou trasu co nejrychleji, ale také správně projet na trase umístěné branky. Červené (protivodné) branky se projíždějí proti směru proudu a zelené po směru proudu. Za dotyk či neprojetí branky jsou závodníkovi přičítány trestné sekundy. V této disciplíně máme hned několik světově významných závodníků, jsou to: Štěpánka Hilgertová, Vavřinec Hradilek, Jiří Prskavec a Lukáš Pollert

Kanoepolo

Poněkud netradiční disciplína. Je to obdoba vodního póla na lodích, dvě soupeřící družstva se snaží vsítit co nejvíce gólů, k základním dovednostem hráče patří eskymácký obrat, jelikož při kontaktu s protihráči dochází často k převrhnutí kajaku. Hřiště má typicky rozměry 30x20m a branky jsou 2 metry nad vodou o rozměru 1×1,5 metru. Na hřišti je pět hráčů z každého týmu a maximálně tři střídající za zadní čárou.

Vodní turistika

Nejrozšířenějším disciplínou je vodní turistika. Nadšenci na různých druzích lodí každoročně sjíždějí většinou mírněji tekoucí řeky. V této disciplíně se nekonají žádné soutěže, slouží pouze pro rekreaci a vytváření přátelství 🙂

Kanoistika v Česku

Příznivci divočejší vody v Česku nemají příliš příležitostí, takže jezdí do oblastí kde řeky tečou trochu divočeji, nebo využívají možnosti sjíždět některé úseky českých řek při vypouštění přehrad (např. ČPV – Český pohár vodáků). Jedna z nejhezčích a nejatraktivnějších tratí Čertovy schody se nachází na Vltavě v úseku pod Lipenskou přehradní nádrží nad Vyšším Brodem, kromě kanoistiky je využívána i pro závody v raftingu.

Zdroje: Wikipedia, youtube, kanoe.cz

Další příspěvky
  • Jetsurf

    Jetsurf je surfovací prkno se zabudovaným motorem. Dokáže dosáhnout rychlosti okolo 50 km/…
  • Ferraty

    Zajištěná cesta  (z italského Via Ferrata) je označení pro cestu v nepřístupném terénu, kt…
  • Paddleboarding

    Paddleboarding je vodní sport, při kterém jezdec na prkně podobném surfovému longboardu po…
Další v SPORT

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.Vyžadovaná pole jsou označena *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Check Also

Mikulášská dvacítka

  Termín: 25.11.2018 Organizátor: Sdružení vytrvalců Stříbro Lokalita: Stříbro  …