Jak vypadal nejledovější maraton na světě? 3 doporučení pro běhání v zimě

  • 21.1.2022 se konal maraton Pole of Cold na ruské Sibiři. Tento historicky nejledovější maraton proběhl v -53 °C
  • Lidský organismus je při sportování v mrazech vystaven velkému náporu. Tréninkem v chladu ale můžete vytěžit i řadu benefitů
  • Existuje pár základních pravidel pro běh v zimě. Na konci článku se dozvíte naše rady

Guinessova kniha rekordů má s největší pravděpodobností podnět k zápisu dalšího světového rekordu. Stěží byste hledali sportovní událost, která se odehrála ve větší zimě než maraton Pole of Cold v ruském Jakutsku. Při vytrvalostním běhu v oblasti Sibiře museli maratonci překonat kromě 42 kilometrů také mráz v podobě –53 °C.

Není takový závod už extrémní zátěží pro tělo? Nebo jsou místní maratonci natolik zvyklí na silné mrazy, že běh v –53 °C bezproblémově zvládají? A jak se na běh v zimě v našich podnebných podmínkách můžete připravit i vy?

Jak probíhal nejmrazivější maraton?

Maratonu Pole of Cold se zúčastnilo 65 běžců. Vítězem se stal Vasily Lukin, jenž protnul cílovou pásku v čase 3 hodiny a 22 minut. Mezi ženami zaznamenala nejlepší čas Marina Sedalischeva, která doběhla závod v čase 4:09. Organizátoři závodu byli navíc donuceni posunout start závodu o pár hodin dříve. V průběhu maratonu totiž teplota ještě klesala. Ve večerních hodinách toho dne teploměr ukazoval dokonce –60 °C.

Doposud nejledovější maraton na světě se podle Guinnessovy knihy rekordů datuje k roku 2001. Tehdy se běžel Siberian Ice Marathon v –38 °C. Maraton Pole of Cold tak s přehledem překonal 21 let starý rekord.

Jak může někdo běžet maraton v takovém mrazu?

Nalejme si čistého vína. Maraton v mrazech okolo –50 °C mohou uběhnout, až na pár výjimek, pouze místní, resp. lidé ze stejného podnebného pásu, tedy polárního.

Lidský organismus díky genetickým predispozicím a schopnosti adaptace na nejrůznější podmínky k životu skutečně dokáže zvládnout porci 42 km v teplotách nižších než –50 °C. Lze tedy předpokládat, že drtivá většina běžných smrtelníků by měla oproti obyvatelům Sibiře při takovém závodu obrovskou nevýhodu.

Jak běhání v zimě ovlivňuje tvé tělo?

Nechme teď stranou maraton v sibiřských podmínkách a pojďme se věnovat výkonu ve zdejším podnebí. Běhání v průběhu zimy přináší řadu pozitivních i negativních odlišností a náš organismus pochopitelně reaguje jinak než v jiných ročních obdobích. O které se jedná?

Benefity tréninku v chladu

Negativa tréninku v chladu

3 základní pravidla pro běh v mrazivém počasí

Abychom se vyvarovali negativním dopadům běhu při teplotách pod bodem mrazu, měli bychom dodržovat pár pravidel, která naopak dopomohou vytěžit z takového tréninku maximum. Proto jsme pro vás sepsali 3 základní tipy, díky kterým bude běhání v zimě bezpečnější.

1. Vhodné oblečení

Toto doporučení napadne zřejmě každého. Avšak jen málokdo ví, jaké oblečení zvolit při provádění sportovních aktivit v mrazech.

  • Oblečte si takové sportovní oblečení, jako kdyby byla venkovní teplota o 10 °C vyšší než ve skutečnosti.
  • Jako první vrstvu používejte funkční prádlo, které odvádí vlhkost. Jestliže se drží více vlhkosti, resp. potu na kůži, začíná odcházet teplo z těla ven.
  • Radši si oblečte více vrstev než méně. Pokud vám bude teplo, můžete si svrchní vrstvu rozepnout.
  • Mějte pokrývku hlavy a uší. Při velkých mrazech rozhodně neuděláte chybu, když si vezmete i kuklu.
  • Nezapomeňte na rukavice.

2. Hydratace

Rozhodně byste se měli vyvarovat studeného pití. Jako vhodná varianta se jeví láhev s vodou o pokojové teplotě. Pro lepší účinnost zabalte láhev do nějaké vrstvy. Nejlépe ji udržujte v blízkosti těla, díky čemuž zůstane teplota vody déle konstantní.

3. Rozvrhnutí sil

Pečlivě zvolte trasu, kterou poběžíte. Nemá cenu pokoušet uběhnout o 5 km více, než měří váš obvyklý okruh. Možná vás zpráva o maratonu v –53 °C pořádně namotivovala. Avšak stále mějte na vědomí, že maratonci ze Sibiře jsou bez nadsázky „genetická monstra“ s vysokou adaptací.

V období zimy vyráží hodně lidí za turistikou a dalšími sportovními aktivitami do hor. Přečtěte si další zajímavé tipy, jak se připravit na trénink v chladu.

Co si z toho vzít?

Nezbývá než smeknout před všemi účastníky, včetně pořadatelů, nejchladnějšího maratonu na světě. Zaslouží si respekt za “nadlidský” sportovní výkon v tak obtížných podmínkách. V našich končinách se v nejbližší době takových mrazů zřejmě nedočkáme, avšak i běh v například –10 °C může být velkou výzvou.

Proto byste měli při výběhu v mrazech dodržovat několik pravidel. Nezapomínejte především na vhodné oblečení, pitný režim a dobře si rozmyslete délku i terén trasy.

 

ZDROJ: https://aktin.cz/jak-vypadal-nejledovejsi-maraton-na-svete-3-doporuceni-pro-behani-v-zime

Prozkoumejte

Lukáš Reisinger

Jmenuji se Lukáš Reisinger a jsem osobní trenér. Když se zeptáš mých klientů, tak ti poví, že už nepijou, nemají deprese, jsou pyšní sami na sebe, lépe zvládají stres, a

Více informací ⟶

Hana Juračková

Vysoká glykémie není jen číslo na glukometru. Jak jistě víte, dlouhodobě zvýšený cukr v krvi vede k diabetickým komplikacím, jako jsou zhoršení zraku až slepota, selhání ledvin, diabetická neuropatie, diabetická noha s následnou amputací

Více informací ⟶

Sport v životě dětí

Moderní svět nám přináší nejenom nekonečné možnosti, ale také výzvy spojené se sedavým způsobem života a technologickými „hračičkami“ vyžadující naši pozornost a především čas. V této době, kdy jsou děti

Více informací ⟶

Základní údaje o Argentině

PROČ NAVŠTÍVIT ARGENTINU? Tato nejlidnatější španělsky mluvící země má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Její přírodní krásy, ať už dechberoucí Patagonie, nejvyšší hora Jižní Ameriky Aconcagua či světoznámé kaskády Iguazú jsou

Více informací ⟶